Padomi, kā izvēlēties piemērotāko siltumnīcu savam dārzam
Siltumnīcas ir dārznieka labākais sabiedrotais, nodrošinot kontrolētu vidi, kas ļauj pagarināt augšanas sezonu, aizsargāt trauslus augus un pat audzēt ko eksotiskāku, kas nav raksturīgs Latvijas klimatam. Neatkarīgi no tā, vai audzē stādus jau ilgus gadus vai tikai sāc savu ceļu dārzkopībā, pareizi izvēlēta siltumnīca var būtiski ietekmēt Tavu pieredzi un iegūto ražu.
Ņemot vērā plašo siltumnīcu piedāvājumu, var būt grūti izvēlēties piemērotāko. Šajā ceļvedī mēs izskatīsim visu, tev jāņem vērā, izvēloties piemērotāko siltumnīcu savam dārzam. No veidiem un materiāliem līdz būtiskajām funkcijām – mēs izklāstīsim visu, lai palīdzētu Tev pieņemt pārdomātu lēmumu, kas atbilst gan Tavām vēlmēm, gan arī budžetam.
Izproti savas vajadzības
Pirms ķeries klāt dažādu siltumnīcu veidu izpētei, ir svarīgi nospraust, ko vēlies sasniegt ar siltumnīcu. Tavi mērķi ietekmēs siltumnīcas izmēru, stilu, kā arī funkcijas, kuras Tev būs nepieciešamas.
-
Sezonas pagarināšana. Ja vēlies vienkārši pagarināt augšanas sezonu un aizsargāt augus no sala, pietiks ar nelielu, vienkāršu siltumnīcu.
-
Audzēšana visu gadu. Lai audzētu visu gadu, it īpaši ziemā, būs nepieciešama izturīgāka konstrukcija ar labāku izolāciju, apkures un ventilācijas sistēmu.
-
Specializētie augi. Ja plāno audzēt tropiskos augus, orhidejas vai citus jutīgus augus, būs vajadzīga precīza temperatūras un mitruma kontrole, kas prasa sarežģītāku sistēmu.
Nosakot savus mērķus, būs vieglāk sašaurināt izvēli un koncentrēties uz siltumnīcām, kas atbilst tavām konkrētajām vajadzībām.
Izvēlies pareizo siltumnīcas veidu
Ir pieejami vairāki siltumnīcu veidi, un katram no tiem ir savas priekšrocības. Izvēle būs atkarīga no tavas pieejamās vietas, budžeta un augiem, ko plāno audzēt.
Brīvi stāvošās siltumnīcas
Brīvi stāvošās siltumnīcas ir neatkarīgas konstrukcijas, kas piedāvā vislielāko elastību gan izmēra, gan izvietošanas ziņā. Tās var novietot jebkurā vietā dārzā, kur ir gana daudz saules gaismas. Brīvi stāvošās siltumnīcas nodrošina vairāk vietas un parasti ir labāk ventilējamas nekā mazākas modeļi.
-
Priekšrocības. Maksimāls audzēšanas laukums, labāka ventilācija, piemērotas plašākām dārza aktivitātēm.
-
Trūkumi. Parasti dārgākas un aizņem vairāk vietas.
Siltumnīca pie sienas
Siltumnīcas pie sienas tiek atstutētas pret esošu mājas, garāžas vai dārza šķūnīša sienu. Šis dizains ir ideāli piemērots tiem, kam ir ierobežota vieta, un piedāvā ērtu piekļuvi ūdenim un elektrībai no piegulošās ēkas.
-
Priekšrocības. Vietas taupīšana, vieglāk apkurināmas, zemākas izmaksas nekā brīvi stāvošām siltumnīcām.
-
Trūkumi. Ierobežots izmērs, ir nepieciešama siena, pie kuras siltumnīca var tikt atslieta.
Mini un skapja veida siltumnīcas
Ja tev ir maz vietas vai vēlies vienkāršu, pieejamu risinājumu, miniatūras siltumnīcas vai skapja veida kastes varētu būt labākais variants. Šīs mazās konstrukcijas ir ideāli piemērotas tiem, kuri vēlas uzsākt sēklu dīgšanu, pasargāt jaunos augus vai pagarināt augšanas sezonu par dažām nedēļām.
-
Priekšrocības. Pieejamas, viegli uzstādāmas, piemērotas mazām dārza platībām vai balkoniem.
-
Trūkumi. Ierobežota audzēšanas platība, mazāk izturīgas, mazāk iespēju pielāgošanai.
Izvēlies piemērotu materiālu
Gan siltumnīcas rāmis, gan pārklājuma materiāls būtiski ietekmē konstrukcijas izturību, izolācijas līmeni un gaismas caurlaidību. Katram materiālam ir savi plusi un mīnusi, tāpēc ir svarīgi izvēlēties to, kas vislabāk atbilst taviem mērķiem un klimatiskajiem apstākļiem.
Siltumnīcas rāmji
Atkarībā no izvēlētā materiāla būtiski mainās rāmja stiprība un noturība.
Alumīnijs
Alumīnijs ir populārs materiāls, jo tas ir izturīgs, nerūsē un prasa minimālu apkopi. Tas ir viegls, bet izturīgs, padarot to ideālu dažādu izmēru siltumnīcām. Vienīgais trūkums ir tā vājā izolācijas spēja, tāpēc, ja Tavā dārzā svilpo auksts vējš, iespējams, būs jāiegulda nauda papildu siltumizolācijā.
Koks
Koka rāmji piešķir siltumnīcai klasisku un dabisku izskatu, kas labi iekļaujas dārza estētikā. Populāra izvēle ir ciedrs, jo tas ir izturīgs pret puvi. Tomēr koka rāmjiem nepieciešama regulāra apkope, lai novērstu deformācijas – it īpaši mitros apstākļos.
Cinkots tērauds
Tērauds ir visizturīgākais un stabilākais risinājums, īpaši lielākām siltumnīcām vai tādām, kas ir pakļautas skarbiem laikapstākļiem. Tomēr tas ir smagāks un dārgāks, un, tāpat kā alumīnijs, tas nepiedāvā labu izolāciju.
Siltumnīcas pārklājumi
Pārklājuma materiāls ietekmē gaismas caurlaidību, izolācijas līmeni un vispārējo izturību.
Stikls
Tradicionālajās siltumnīcās bieži izmanto stiklu, jo tas nodrošina labu gaismas caurlaidību, kas Taviem augiem sniedz maksimāli daudz dabiskās gaismas. Tomēr stikls ir trausls, smags un dārgs. Tam arī ir vājāka izolācijas spēja nekā citiem materiāliem, kas padara to mazāk piemērotu aukstā klimatā, ja neizmanto dubultstiklus.
Polikarbonāts
Polikarbonāts ir laba alternatīva stiklam, jo tas piedāvā izturību, labu izolāciju un aizsardzību pret ultravioletajiem stariem. Īpaši efektīvs ir divkāršais polikarbonāts, kas nodrošina labu siltuma saglabāšanu un gaismas caurlaidību. Tas ir vieglāks nekā stikls un triecienizturīgs, tādēļ tas ir drošs risinājums ģimenēm ar bērniem vai mājdzīvniekiem.
Polietilēna plēve
Tas ir pieejamākais pārklājuma variants. Polietilēna plēve ir viegla un nodrošina atbilstošu izolāciju, taču tai nepieciešama nomaiņa ik pēc dažiem gadiem. Tas ir piemērots risinājums dārzniekiem ar ierobežotu budžetu vai tiem, kas vēlas pagaidu risinājumu.
Ventilācija un temperatūras kontrole
Laba ventilācija ir būtiska, lai uzturētu veselīgu vidi siltumnīcā. Pārkaršana var kaitēt augiem, savukārt slikta gaisa cirkulācija var izraisīt pelējuma, miltrasas un kaitēkļu problēmas.
Jumta lūkas
Tās ļauj karstajam gaisam izplūst, palīdzot uzturēt siltumnīcas temperatūru optimālā līmenī. Automātiskas jumta lūkas ir labs ieguldījums, jo tās var atvērties un aizvērties atkarībā no temperatūras izmaiņām, palīdzot uzturēt stabilu vidi.
Sānu ventilatori
Šie ventilatori ļauj ienākt svaigam gaisam un veicina gaisa cirkulāciju. Kombinācijā ar jumta lūkām vai ventilatoriem tie rada efektīvu gaisa plūsmu, kas ir būtiska temperatūras regulēšanai un mitruma kontrolei.
Ventilatori un sildītāji
Ja plāno audzēt cauri gadu, it īpaši gada aukstākajos mēnešos, būs nepieciešami papildu temperatūras kontroles līdzekļi, piemēram, sildītāji ziemā un ventilatori vasaras dzesēšanai. Termostata vadīts sildītājs palīdzēs uzturēt stabilu temperatūru aukstākajos mēnešos, savukārt vienkāršs ventilators uzlabos gaisa plūsmu siltajos mēnešos.
Izolācijas un apkures Iespējas
Ja vēlies audzēt augus visu gadu, īpaši ziemā, izolācija un apkure ir kritiski aspekti.
-
Izolācija. Gatavojoties bargai ziemai, siltumnīcu var izolēt ar burbuļplēvi vai siltuma ekrāniem, lai saglabātu siltumu. Polikarbonāta pārklājums arī piedāvā labāku izolāciju salīdzinājumā ar vienkāršu stiklu.
-
Apkures sistēmas. Pastāv dažāda veida siltumnīcu apkures sistēmas, tostarp elektriskie, propāna vai dabasgāzes sildītāji. Izvēlies sistēmu, kas atbilst Tavas siltumnīcas izmēram un tavam budžetam. Mazākām siltumnīcām var pietikt ar elektriskiem sildītājiem, bet lielākām konstrukcijām var būt nepieciešami jaudīgāki risinājumi.
Viens no svarīgākajiem – izvietojums
Siltumnīcas atrašanās vieta Tavā dārzā ir viens no vissvarīgākajiem lēmumiem, kas jāpieņem. Piemērota atrašanās vieta maksimāli izmantos saules gaismu un aizsargās tavu siltumnīcu no stipriem vējiem vai citiem vides faktoriem.
-
Saules gaismas pieejamība. Siltumnīca jānovieto vietā, kur tā saņems vismaz sešas stundas saules gaismas dienā. Ideāla vieta būtu dārza dienvidu puse. Izvairies no siltumnīcas novietošanas koku vai ēku ēnā, jo tas var aizkavēt gaismas iekļūšanu un samazināt siltumnīcas efektivitāti.
-
Aizsardzība pret vēju. Lai gan Tev būs nepieciešams pēc iespējas vairāk saules, ir arī jāaizsargā siltumnīca no stipriem vējiem. Ja iespējams, novieto siltumnīcu aiz dabiskas vēja barjeras, piemēram, žoga vai krūmu rindas. Stipri vēji var sabojāt gan rāmi, gan pārklājumu, tāpēc ir svarīgi censties samazināt vēja ietekmi uz siltumnīcu.
Precīzi izvēloties atbilstošāko vietu, vari būtiski ietaupīt ar dažādu siltumnīcas papildu risinājumu izvēli – sākot no siltināšanas līdz vēdināšanai.
Siltumnīcas izmērs – cik daudz vietas Tev ir nepieciešams?
Izvērtējot siltumnīcas izmēru, ir svarīgi domāt ne tikai par esošajām vajadzībām, bet arī par nākotnes paplašināšanās iespējām.
-
Mini siltumnīcas. Ideālas nelieliem dārziem, balkoniem vai tiem, kas vēlas uzsākt sēklu audzēšanu vai aizsargāt jaunos augus. Tās parasti ir mazāk nekā 2 metrus augstas un neprasa daudz vietas.
-
Vidēja izmēra siltumnīcas. Piemērotas dārzniekiem-amatieriem, kas vēlas audzēt dažādus augus vai pagarināt augšanas sezonu. Šo siltumnīcu parastie izmēri ir no 2x3 metriem līdz 3x4 metriem, kas nodrošina pietiekami daudz vietas plauktiem, podiem un pat nelielai sēdvietai vai vietai, kur novietot darbarīkus.
-
Lielas siltumnīcas. Lielākas siltumnīcas (no 4x5 metriem vai vairāk) piedāvā plašu audzēšanas laukumu un elastību. Šīs ir dārgākas, bet ļauj audzēt lielākus augus, piemēram, augļu kokus vai vīnogulājus.
Daudzi dārznieki ātri vien saprot, ka viņiem ir nepieciešama lielāka siltumnīca nekā sākumā domāts, tāpēc ieguldījums nedaudz lielākā konstrukcijā jau sākumā var būt gudrs risinājums.
Budžeta apsvērumi
Siltumnīcas ir pieejamas plašā cenu diapazonā, sākot no lētiem komplektiem līdz augstākās klases profesionāli uzstādītām modeļiem. Lai arī ir vilinoši domāt tikai par sākotnējām izmaksām, atceries, ka siltumnīca ir ilgtermiņa ieguldījums Tavā dārzkopībā.
-
Zemas cenas siltumnīcas. Skapja veida un polietilēna plēves siltumnīcas ir lieliski piemērotas iesācējiem vai tiem, kam ir ierobežots budžets. Šīs iespējas ir pieejamas, bet, iespējams, pēc dažām sezonām būs jāmaina.
-
Vidējas cenas siltumnīcas. Polikarbonāta modeļi piedāvā labu līdzsvaru starp pieejamību, izturību un izolāciju, padarot tos par populāru izvēli hobija dārzniekiem.
-
Augstākās klases siltumnīcas. Lielas alumīnija un stikla siltumnīcas ir visdārgākās, taču tās piedāvā izcilu izturību, stilu un audzēšanas kapacitāti.
Izvēloties piemērotāko siltumnīcu savam dārzam, ir vairāk nekā tikai lēmums par izmēru vai stilu. Tā Tu veido ideālo vidi saviem augiem, ņemot vērā Tavus audzēšanas mērķus, vietējo klimatu un budžetu.
Neatkarīgi no tā, vai ar dārzkopību nodarbojies prieka pēc un vēlies nedaudz pagarināt augšanas sezonu, vai audzē pavisam nopietni vēloties to darīt cauru gadu, pareizā siltumnīca uzlabos Tavu dārzkopības pieredzi un ļaus izaudzēt veselīgākus un labākus augus.
Ieguldi laiku, lai rūpīgi izvērtētu savas vajadzības un iespējas, un būsi uz pareizā ceļa, lai baudītu siltumnīcas dārzkopības priekšrocības. Un neaizmirsti ieskatīties vidaXL plašajā siltumnīcu piedāvājumā.